Ložnice

Ložnice tvoří nedílnou součást každého obydlí a měla by v prvé řadě sloužit dvěma základním účelům: lásce a regeneraci. Je to velice osobní prostor, což by mělo být zřetelné na první pohled. Proto by ložnice neměla vypadat například jako pracovna nebo dětský pokoj a neměly by tam být počítače, pracovní dokumenty, hračky dětí atd.

Nejlepší umístění ložnice z hlediska dispozice bytu nebo domu je co nejdále od vstupních dveří tak, aby soukromí bylo patřičně zachováno. Ložnice by neměla sousedit se záchodem a koupelnou.

Nejdůležitější součástí ložnice je samozřejmě postel a proto je velmi důležité její správné umístění. Postel se nikdy nedává nohama přímo ke dveřím! Ve feng šuej kromě řady obecných zásad je také mnoho individuálních doporučení pro nejlepší umístění postele například na základě osobních šťastných směrů, které je pak nejlépe konzultovat přímo s osobou (nebo osobami), které budou tento prostor obývat.

Nejvhodnějším materiálem pro základní kostru postele je každopádně dřevo. Na trhu je spousta nejrůznějších typů postelí, ale vybíráme v prvé řadě z těch, které mají pevné čelo a nemají úložný prostor. Pevné čelo je totiž důležité pro pocit jistoty a ochrany. Absence úložného prostoru pak zaručí volné proudění vzduchu a energie pod postelí.

Přímo nad postelí by nemělo viset nic těžkého, jako například lustr, obraz v těžkém rámu a už vůbec ne police nad hlavou! Nedoporučuje se také spát pod těžkými trámy a šikminami. Snažte se vyhnout i ostrým hranám a rohům. Jsou-li v ložnici zrcadla, dbáme na takové jejich umístění, aby neodrážela postel. Působí to při spánku jednak rušivě a zároveň odraz spícího páru ze dvou osob udělá čtyři což může vést k nevěrám.

I lidé, kteří žijí bez partnera by rozhodně měli volit manželskou postel. Tím totiž připravují místo pro příchod budoucí lásky. Ti, kteří žijí v partnerském vztahu by si pak měli pořídit společnou matraci a postel umístit tak, aby oba partneři měli kolem postele volnou uličku a žádný se necítil omezen.

Musíme si také dobře uvědomit, že každá věc přítomná v ložnici má vliv na naše vnímání, pocity a tím na kvalitu našeho spánku a partnerského vztahu. Chcete-li upevnit váš vztah je vhodné umístit v ložnici vaše vyobrazení jako šťastného páru, může to být například společná fotografie. Rozhodně odstraňte z ložnice smutné výjevy nebo dokonce obrazy s agresivní tématikou (podzimní nebo zimní smutné krajinky, válečné výjevy atd.) a také vyobrazení osamělých osob. Do ložnice také nepatří rostliny v květináčích, různé fontány a akvária, stejně jako vyobrazení vody, dále např. aranžmá ze suchých rostlin a květů, neboť představují již mrtvou energii. Televizi pak již vůbec není vhodné zde umisťovat, neboť představuje další bytost ve vašem ryze osobním prostoru. Pokud ji z prostorových důvodů nelze přesunout do jiné místnosti je dobré alespoň přes noc přikrývat obrazovku vhodnou dekorační látkou.

Velkou roli hrají v ložnici barvy. Velice záleží na rozhodnutí, zda chcete v ložnici především relaxovat a nebo toužíte vnést do vašeho života více vášně. V prvním případě relaxaci napomohou příjemné měkké pastelové odstíny zelené, okrové nebo béžové. Naopak vášeň do ložnice vnesou odstíny červené barvy, ať už v podobě lokální výmalby nebo například v podobě různých doplňků jako jsou měkké polštářky nebo přehoz přes postel. Romantickou atmosféru pak dotvoří svíčky (běžné nebo vonné), tlumené světlo lampy se stínítkem nebo příjemná vůně z aromalampy nebo vonných tyčinek.

 
'Ložnice podle feng šuej' - stáhnout článek