Jak zařídit dětský pokoj

Jak zorganizovat dětský pokojík, aby naše milované děti byly zdravé a dobře se učily? Začneme tím, že by měl plnit dvě základní funkce: klidovou a aktivní. Je to vlastně ložnice a místo na hraní, u starších dětí pak i místo pro studium v jednom. Na základě těchto odlišně chápaných prostředí je vhodné prostor rozdělit na dvě zóny, nejde-li to fyzicky, pak alespoň opticky. Pomoci nám může koberec, paraván nebo závěs, není však ale vhodné k tomuto účelu využívat těžkou a velkou skříň.

Klidová zóna je určena pro kvalitní spánek a regeneraci. Bude zde tedy stát postel a pokud je to možné, již nic dalšího. Nejlepším umístěním pro ni je co nejdále od vstupních dveří, ale ne přímo pod oknem ani pod šikminou a v žádném případě nohami ke dveřím! Pokud přece jen stojí přímo pod oknem, zatáhneme ho na noc neprůhledným závěsem. Pokud nám malý byt (pokoj) neumožní postel umístit jinak, než nohami ke dveřím, pak před ni postavíme alespoň symbolickou překážku (např. židli, paraván, ozdobné krabice atd.) tak, abychom při vstupu do pokoje nejdřív narazili na tuto překážku a až potom na postel. Za hlavou spícího dítěte musí být pevná opora například zeď, čelo postele, skříň (bez převislých polic!) atd.

Pokud pokojík obývají děti dvě a umožní-li to prostor, raději zvolíme dvě samostatné postýlky než patrovou postel. U patrové postele totiž ten, kdo leží nahoře, nemá pod sebou oporu, což způsobuje pocit nejistoty, a nad tím, kdo spí dole, pak visí těžká postel, která vyvolává pocit ohrožení. Ideálním materiálem pro dětskou postel je dřevo. Vhodnější jsou postele bez úložného prostoru, aby energie mohla volně cirkulovat. Snažíme se proto, aby děti z volného místa pod ní nedělaly skladiště hraček, her, knížek atd. Takový zátaras v sobě nese nadbytek informací a brání kvalitnímu spánku. Ani kolem postele by nemělo být nic rušivého. Především nad spícím dítětem není vhodné umísťovat police (bohužel toto je voleno hodně často).

U ložního prádla upřednostňujeme pastelové barvy. Pro klidný spánek nejsou vhodné lůžkoviny výrazných kontrastních barev. A jako téměř všude jinde i zde platí, že přírodní materiály jsou v mnohém lepší než syntetické. Pro uchování dobré energie napomáhající klidnému spánku a i z hygienických důvodů je vhodné postel přes den přikrývat přehozem.

Pokud chceme do pokoje umístit rostliny v květináčích, umístíme je od postele co nejdále. Do menšího pokoje ale raději nedáváme žádné. Pokud to prostor dovolí, vybereme především zdravé květiny se zakulacenými listy. Kaktusy a různé pichlavé rostliny do dětského pokoje rozhodně nepatří!

Akvárium s rybičkami nese dobrou energii přes den, ale v noci není vhodné mít vodu u postele, neboť obecně voda do ložnice nepatří (jde o nestabilní prvek). Akvárium je lepší přesunout do jiné místnosti nebo by mělo alespoň stát co nejdále od postele.

Aktivní zóna je ta část, kde si dítě bude hrát, učit se a pracovat. Takže na rozdíl od klidové zóny by zde měla panovat atmosféra zábavy a aktivního soustředění v případě studia. Pracovní stůl má zvláště u studujících dětí významnou roli. Nejlepší pozicí pro jeho umístění je ta, při které dítě uvidí na vstupní dveře a má tak přehled, kdo do pokoje vchází. Pokud je to možné, mělo by dítě mít za zády pevnou zeď, není dobré sedět přímo zády k oknu. Soustředění pomůže pořádek a co nejméně věcí na pracovním stole (viz článek „Jak si zorganizovat pracovní místo“). Dobrými symboly pro podpoření studijních úspěchů jsou glóbus, lotosový květ, moudrá sova, hodí se sem i fotografie významných vědců (např. A. Einsteina apod.). Negativní vliv počítače pomůže utlumit přírodní křišťál, ametyst nebo růženín.

Do dětského pokoje jsou nejvhodnější skříně s uzavřenými policemi (matné sklo, celodřevěná dvířka). Materiál nejlépe přírodní, se zaoblenými okraji.

U dekoračních prvků budeme hodně bojovat s módními trendy, ale rozhodně zde platí pravidlo - nic agresivního! Obrázky monster raději vyměníme za dobrotivé pohádkové bytosti, hrozivého tygra nebo krokodýla za přátelského delfína, jednorožce nebo slona, válečnou techniku raději za mírovou, třeba tank za auto nebo letadlo atd.

Zkuste změnit alespoň něco a výsledek se určitě dostaví, třeba v podobě pevnějšího zdraví nebo lepších známek.

 
'Jak zařídit dětský pokoj podle feng šuej' - stáhnout článek
 
 
První publikování článku na serveru www.tvujdum.cz