Barvy feng šuej

Barvy nás všude obklopují a hrají výraznou úlohu v našem životě. Ve feng šuej se často setkáte s výrazy jako „barvy země“, „barvy ohně“ atd. Jedná se o rozdělení barev do skupin základních pěti prvků. Je to specifický jazyk feng šuej, který jakoukoliv věc popisuje podle této charakteristiky, příslušnosti k základním prvkům. Mohli bychom to přirovnat k hlavnímu jazyku počítače, který přes základní prvky - 1 a 0 dokáže pak vyjádřit cokoliv. Chceme-li pochopit základy feng šuej musíme jednoduše začít rozumět jazyku pěti prvků: Oheň, Země, Kov, Voda, Dřevo. Každý prvek má svůj tvar, barvu a materiál, každý prvek se ještě rozlišuje na Jan (mužský) a Jin (ženský) potenciál.
V tomto článku si všimneme pouze barev.

Barvy ohně jsou odstíny červené, výrazná oranžová a žlutá. Jsou to barvy slunce, plamenů ohně. Jan (mužský) oheň bude mít výraznou ohnivou barvu tak jako velká hranice nebo slunce. Jinový (ženský) oheň je klidnější, tajemný plamen svíčky, purpurová barva francouzského budoáru a červených lampiónů. Oheň je prvkem Jihu. Červená barva je velmi energetická až agresivní, je to barva vášní a energii. V kombinaci s černou působí velmi konfliktně (oheň a voda) a zvyšuje nám adrenalin. Takovou kombinaci často můžeme vidět v obchodech se sportovním zaměřením (často a velmi úspěšně to působí na momentální chuť sportovat a cvičit).

Barvy země hledáme v barvách půdy, písku a některých plodů (meruňková, ořechová atd.). Barvy země jsou pro člověka nejpřijatelnější - jsou to odstíny hnědé, oranžové, růžové, meruňkové, lososové a světle žluté barvy. Pokud nevíte na jakou světovou stranu směřuje Váš obývací pokoj či ložnice využijte směle barev země! S největší pravděpodobností uděláte dobře. Protože z devíti polí Bagua země je prvkem, který je zastoupen třikrát přímo (SV,JZ,centrum), dvakrát je to prvek podpůrný (Z,SZ) a dvakrát prvek neutrální (V,JV). Inspirovat Vás může marokánský písek, barvy žuly, hnědá vypálená keramika atd. Oranžová barva zvyšuje chuť k jídlu a zároveň zlepšuje komunikaci mezi lidmi (je to perfektní volba pro společenské místností, restaurace atd.). Žlutá dodává optimismus a radost ze života.

Barvy kovu jsou bílá, světle šedá, stříbrná a zlatá. Kov je nejvíce introvertním prvkem, je prvkem Západu a Severozápadu. Vzhledem k uzavřené povaze kovu pro vymalování bytu a domu se doporučuje zvolit raději podpůrný prvek – tou je země a barev kovu pak využít jen na doplňky.

Barvy vody jsou různé odstíny modré a také černá barva (jako černá hladina). Voda je nejproměnlivějším prvkem a patří na Sever. Pokud máte na severu pracovnu, bude ideálním řešením zvolit modrou barvu. Můžete kombinovat modrou s bílou nebo šedou, jelikož bílá a šedá jsou barvy kovu, který je podpůrným prvkem pro vodu. V severním studeném světle vypadá modrá fantasticky! Modrá barva symbolizuje hloubku a moudrost. Pomáhá k soustředění a zamyšlení.

Barvy dřeva jsou různé odstíny zelené a hnědé s dřevenými vzory (barva kmenu). Dřevo je nejvíce progresivním prvkem. Zelená barva působí uklidňujícím způsobem, dodává pocit bezpečí a ochrany. Je to barva harmonie a spojení s přírodou. Dřevo patří na Východ a Jihovýchod, barvy dřeva můžete úspěšně použít i pro jižní část domu. Ve světle vycházejícího slunce bude Váš obývací pokoj v barvách jarní zeleně vypadat velmi optimisticky a čerstvě. Přidejte na okno lehké záclony s rostlinnými vzory a pár květináčů pro dovršení celkové jarní nálady, v takovém obývacím pokoji se budete zaručeně cítit skvěle Vy i Vaše rodina.

 
'Barvy feng šuej' - stáhnout článek