Koupelna podle feng šuej

Podle zásad feng šuej koupelna a záchod nemají v bytě (domě) dominovat. Odpadním potrubím z koupelny či záchodu nám totiž může unikat dobrá energie! Takže první pravidlo je - dveře na záchod a koupelnu mají být vždy zavřené! Stejně tak poklop na záchodě (a to i z hygienického hlediska také!).


Pokud jste teprve ve fázi plánování nového domu, je dobré počítat již od začátku s tím, aby „problémové“ místnosti byli stranou od hlavního vchodu (nikdy ne proti vstupním dveřím!). Též není vhodné mít záchod nad vchodem, hned vedle nebo nad  kuchyni a v centru bytu (srdce prostoru).

Základem dobrého feng šuej v koupelně a na záchodě je správná cirkulace vzduchu a světlo. Pokud máte okno v těchto místnostech, je to úplně nejlepší varianta. Pokud ne, problém vyřeší dobrý ventilátor (funkční a čistý!), vonné svíčky a tyčinky pak pomohou nejenom odstranit zápach, ale i přinesou příjemnou vůni.
Tak jako centrum symbolicky představuje srdce prostoru, okna – oči našeho bytu tak podle tohoto principu dobře fungující systém kanalizace symbolicky představuje práci našeho vyměšovacího systému (ledviny a trávicí trakt). Rozhodně se doporučuje dávat pozor a včas vyměňovat staré zanesené trubky.
Špinavé prádlo raději mít v uzavřeném koši může byt jak z ratanu tak třeba i s plastu.

Pokud tečou kohoutky nebo nádrž na záchodě, znamená to, že Vaše finance tak jako voda postupně unikají neznámo kam..

A znovu zrcadla:
Zrcadlo v koupelně nesmí odrážet záchodovou mísu (pokud máte záchod hned v koupelně a i v případě, že ho máte odděleně). Zrcadlo by mělo byt v celku, nejsou vhodná zrcadla složená z dílů. Jak vysoko má byt zrcadlo pověšené? Důležité je, aby se v něm pohodlně odráželi všichni členové domácnosti (aby se třeba ten vyšší nemusel k zrcadlu sklánět...) Ve feng šuej existuje jedno velmi zásadní tabu ohledně zrcadla: zrcadla nemají být hned proti sobě tak, aby se navzájem odrážely! Mystická chodba, která tímto efektem vznikne, je vhodná k věštbě, ale ne pro normální život!

Pokud chcete vaši koupelnu a záchod „oživit“, vyměňte starý kobereček a záclonu za novou. Zdobit je suchými zaprášenými dekoracemi vhodné není. Pokud to prostor a možností dovolí, je lepší mít v koupelně živé květiny. Dobrou dekoraci do koupelny jsou kameny a mušle, obzvlášť pokud jste je dovezli od moře. V žádném případě ale nedávejte na záchod a koupelnu symboly feng šuej! Zde fungovat nebudou, jen by jste je zneuctili!

Náš tip: pokud neplánujete žádnou velkou rekonstrukci, skvělým trikem na obnovu kachlíček je speciální folie, kterou snadno na kachličky nalepíte.