Pokojové rostliny ve feng šuej 


Pokojové rostliny nejsou pouze krásnou ozdobou interiéru, ale zároveň sebou přináší dobrou pozitivní energii a plní určité funkce. Důležité je, správně zvolit jaké rostliny máme vybrat a taky jak a kam je nejlépe rozmístit.

Obecně nejvhodnější pro místa, kde se nejvíce zdržujeme ať už se jedna o bydlení nebo pracoviště jsou zdravé rostliny s okrouhlými měkkými listy.

Pichlavé a špičaté rostliny, jakými jsou například kaktusy, jukky, palmy atd, je lepší mít raději v prostorech, kterými se pouze prochází nebo se v nich zdržujeme jen kratší dobu, například ve společném vstupním prostoru, na balkoně nebo na chodbě. Zde naše pichlavé rostliny plní především ochrannou funkci.

Výbornými rostlinami pro bydlení jsou: fíkus, ibišek, šeflera, orchidea, pokojová lipka, fialka, tlustice, bambus, ovocné stromky (citron ) atd. Tyto rostliny výborně oživí Váš interier, důležité je aby počet rostlin byl přiměřený rozměrům Vašeho bydlení. Rozhodně není dobře, když dům začíná připomínat džungli! Neschovávejte se před světem. Obzvlášť se to týká bydlení osamělých žen.

Pokojové rostliny plní mnoho významných funkcí v interieru, například lze úspěšně za jejich pomoci neutralizovat negativní elektromagnetický vliv televize, kancelářské techniky, počítače a dalších. Za tímto účelem výborně poslouží jak listnaté (aglaonema, monstera, šeflera atd.) tak i kvetoucí rostliny (orchidei, fialka, brambořík a další).

Plazící se a popínavé rostliny lze výborně uplatnit všude tam, kde je potřeba schovat ostré hrany, rohy a trámy. Například úspěšně tuto funkci plní philodendron, ruměnka, voděnka pruhovaná, břečťan atd. Při využití plazivých a popínavých rostlin v interiéru je důležité pamatovat skutečnost, že tyto rostliny představují stagnující se jinovou ženskou energii, a její přebytek není dobrý!

Kytky v květináčích umístěné na oknech chrání dům proti negativním vlivům a špatné energii zvenčí. Například pokud se naproti domu nachází nemocnice, hřbitov, věznice, nádraží, staveniště, sloup s rozvody elektriky a podobné stavby.

Za pomocí rostlin lze symbolický rozdělit prostor na zóny. Například oddělit pracovní stůl od jídelní a obývací části.

Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu, obzvláště v případě, že v kanceláři nebo doma někdo kouří.

Zvláštní pravidlo ohledně rostlin platí v ložnici. Nedoporučuje se zde mít větší množství rostlin v květináčích. Raději ložnici zdobit čerstvými řezanými květiny ve váze a na okně za záclonou mít maximálně jeden-dva malých květináčků. Rostliny totiž v noci stejně tak jako spící člověk spotřebovávají kyslík a pak jsou zde i další zvláštní důvody proč raději milovanou kytku přesunout do jiné místnosti nebo alespoň co nejdále od postele. Obzvlášť se to týká pichlavých rostlin, ostré listy a šípy přispívají k hádkám a konfliktům!

V feng shui pro rostliny existuje speciální místo, jsou to východní, jihovýchodní a jižní sektory domu, bytu nebo kanceláře. Jedná se o ideální místa pro energii dřeva, kterou představuji rostliny.

Tak například bambus umístěny na východ podpoří dobré rodinné vztahy mezi generacemi a zdraví. Fíkus se v tradičním feng šuej počítá jako rodinný strom a tak jeho správné místo je též ve východní části domu. Tlustice (crassula) je tradičním peněžním stromem, pokud ho umístíte na jihovýchodě (oblast bohatství) podpoří finanční a materiální štěstí. A pokud Vaše tlustice najednou rozkvěte je to velmi dobré znamení bohatství, například nečekané dědictví nebo výhra atd.

Rostliny s červenými květy ideálně podpoří prvek ohně (úspěch a slávu) v jižní části domu nebo kanceláře.

Suché dekorace na rozdíl od živých květin v sobě nesou mrtvou stagnující energii. A to je důvod proč nejsou ve feng shui pro výzdobu interieru doporučovaný. Dalším důvodem proč se zbavit suché dekorace je usazující se prach, který rozhodně zdraví nepřidá. A tak raději zvažte jestli ponechat velký suchý buket růži, který Vám kdysi darovali k nějakému významnému výročí. Ať vzpomínky zůstanou ve Vašem srdci a fotografiích a do Vašeho života přijdou nové živé bukety a šťastné událostí. To je jedná z nejzásadnějších rad feng šuej – připravte nové místo pro to co ve Vašem životě chcete přivítat!

Naopak pugét z živých řezaných květin lze libovolně umístit skoro všude!